Zakłady na sporty motorowe


Sporty motorowe cieszą się całkiem pokaźnym gronem fanów obstawiających najważniejsze wydarzenia na zakładach bukmacherskich. W tym względzie dominuje oczywiście królowa sportów motorowych czyli Formuła 1. Niemniej jednak, fani z Polski chętnie obstawiają również żużel, motocross, a także wyścigi motocyklowe w serii Moto GP. Czy zakłady na sporty motorowe różnią się szczególnie od innych dyscyplin sportowych?


Rodzaje zakładów na sporty motorowe

Najpopularniejszą formą zakładów na sporty motorowe jest obstawianie zwycięzcy oraz podium danego wyścigu. Sporym zainteresowaniem cieszą się także klasyfikacje generalne, które pozwalają wytypować mistrza całego cyklu. Zważając, że każdy sport motorowy wiąże się z dużą dozą ryzyka, fani mogą liczyć na bardzo wysokie kursy. W końcu należy wziąć pod uwagę możliwość kontuzji, która wyłączy zawodnika z niektórych zmagań. Zakłady na sporty motorowe często pozwalają także typować rywalizację H2H. Ta forma zakładów pozwala graczowi wytypować, który z zawodników w parze uzyska lepszy wynik w najbliższym wyścigu.
Oczywiście nie wszystkie zakłady na sporty motorowe dotyczą samych zawodników. W tej dyscyplinie równie ważny jest pojazd, którym dysponuje sportowiec. Jest to szczególnie widoczne w Formule 1 gdy bolid nierzadko bywa istotniejszy od umiejętności kierowcy. Dlatego możemy także typować rezultaty uzyskiwane przez dany team w trakcie wyścigu oraz całego sezonu.


Sporty motorowe a skuteczność typów


Wielu graczy interesuje przede wszystkim trafialność zakładów. Czy pod tym względem sporty motorowe są prostsze w obstawianiu niż np. piłka nożna? Niestety nie. Tutaj należy uwzględnić większą ilość losowych czynników, które mogą wpływać na wyniki. Np. w Formule 1 samo przygotowanie bolidu na sezon jest ważniejsze niż umiejętności danego zawodnika. Skuteczne mogą się zatem okazać typy na dany team w klasyfikacji konstruktorów. Przed sezonem ciężko jednak przewidzieć, który team przygotuje najsilniejszy bolid na najbliższy sezon.


A zatem, zakłady na sporty motorowe to raczej propozycja dla graczy rekreacyjnych, którzy stawiają przede wszystkim na dobrą zabawę oraz większe emocje w trakcie oglądania wyścigu. Jeśli chodzi o zarobkowe obstawianie sportów motorowych, jest to trudna dyscyplina, która niejednokrotnie zaskakuje nas niespodziewanymi rezultatami. To jednak nie zraża oddanych kibiców, którzy co tydzień obstawiają wyniki kolejnego wyścigu w swojej ulubionej dyscyplinie sportu.


Jaki sport motorowy jest najczęściej obstawiany?


W tym aspekcie wiele zależy od popularności danej dyscypliny w danym kraju. Globalnie, najwięcej fanów zakładów bukmacherskich przyciąga Formuła 1 oraz Moto GP. W Stanach Zjednoczonych nic nie elektryzuje bardziej niż wyścigi NASCAR. W krajach Skandynawskich ogromnym zainteresowaniem cieszą się rajdy. W Polsce wiele tysięcy typerów obstawia zakłady na czarny sport, czyli żużel. Rozpiętość oferty bukmacherskiej jest ogromna i ciężko wskazać jeden sport motorowy, który przyciągałby największą liczbę graczy.


Zakłady specjalne na sporty motorowe


Omawiając tematykę zakładów na sporty motorowe należy również uwzględnić ofertę specjalną. Takie zakłady występują zwykle w formie pytań zamkniętych, na które można odpowiedzieć: tak lub nie. W roku 2018 bardzo popularny był zakład na to, czy Robert Kubica powróci do Formuły 1. Fani, którzy nie zwątpili w powrót krakowianina do królowej sportów motorowych, mogli liczyć na bardzo atrakcyjne kursy, gdy ten scenariusz wciąż wydawał się mało realny.